Viheraluesuunnittelijat ry juhli 50-vuotiasta yhdistystä

VSU:n juhlavuosi huipentui elokuussa pidettyyn juhlaan Helsingin Kalastajatorpalla. Paikalle oli kutsuttu jäsenten lisäksi kaikki tärkeät sidosryhmien edustajat sekä yhteistyökumppanit. Tilaisuudessa juhlapuheen piti europarlamentaarikko, VYL:n hallituksen puheenjohtaja Sirpa Pietikäinen.

Juhlassa muistettiin myös yhdistyksen perustajajäseniä, Ensio Haikosta, Tuulikki Knuutilaa, Leo Lindholmia, Pirkko Ruohomäkeä, Arvo Toivolaa, Pekka Uotista sekä Kalle Uusitaloa, kutsumalla heidät kunniajäseniksi asiaan kuuluvine huomionosoituksineen. Lisäksi tilaisuudessa luovutettiin neljälle yhdistyksen jäsenelle Puutarhaliiton ansiomerkit, kaksi kultaista ja kaksi hopeista. Kultaisten ansiomerkkien saajat olivat merkittävän uran sekä suunnittelijoina että järjestötoiminnassa tehneet Hanna Hentinen ja Aino-Kaisa Nuotio. Hopeisten ansiomerkkien saajat olivat yhdistyksen hallituksen varapuheenjohtaja Eeva Blomberg ja varainhoitaja Seija Sundgren.

Virallisen ohjelman päätteeksi nautittiin illallisesta, jonka jälkeen oli vuorossa vapaamuotoisempaa ilottelua. Tunnelma oli korkealla, kun 60-luvun henkeen sonnustautunut juhlaväki tvistasi pyöreän salin parketilla Fair Bandin musiikin tahtiin.

Varapj Eeva Blomberg, perustajajäsenet Tuulikki Knuutila ja Leo Lindholm, hallituksen pj Arja Paula

Hallituksen jäseniä vasemmalta: Nette Lundell, Seija Sundgren, Meeri Alatalo, Hanna Hentinen ja Inari Jansson

Jaa:Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+Share on Facebook
Lisää kestolinkki kirjanmerkkeihisi.